En Çok Tercih Edilen Estetik Neden Burun Estetiği?

İnsanlar , kadın veya erkek fark etmeden dış görünümlerine özen gösterirler ve değişiklikler ararlar. Özellikle yüz güzelliği daha ayrı bir öneme sahiptir. Güzel bir gülüş, güzel bir burun herkesin sahip olmak istediği fiziksel özelliklerdendir. Bu konuda burnun üstlendiği sorumluluk ise oldukça fazladır. Çünkü burun, yüzün tüm şeklini ve simetrisini belirler ve fazlasıyla dikkat çeker.

Son yıllarda estetik ameliyatlara olan ilgi artmakta ve cinsiyet ayrımı olmaksızın bu yönde talepler oluşmaktadır. Özellikle rinoplasti (burun estetiği) ameliyatlarına olan ilgi bir hayli fazladır. Gelişen teknoloji ile birlikte operasyon sonrasının da rahat geçmesi hasta tarafından başlangıç yapmak için cesaretlendirici bir durumdur. Yapılan araştırmalar da, ülkemizde en çok tercih edilen estetik operasyonun burun ameliyatı olduğu belirtilmektedir.

Peki en çok tercih edilen estetik neden burun estetiği ?

Yaşadığımız coğrafyada, ırksal özellikler ve genetik aktarım nedeniyle burun şekillerinde farklılıklar göze çarpmaktadır. Farklı coğrafyalarda yaşayan toplumlara baktığımızda daha uzun, büyük, kemerli ve geniş burun yapılarına sahip olmamız bu durum için en doğru örnektir. Burunla ilgili problemler çoğunlukla kemerli , uzun, düşük ya da büyük burun gibi biçimsel deformasyonlar ile burun tıkanıklığı ve burun eti büyümesi gibi fonksiyonel sorunlardır.

Eskiden burun şekliyle ilgili sıkıntılar kişilerin sosyal yaşamını büyük ölçüde etkilemez bunun için bir arayışa girilmezdi. Ancak modern hayatın getirdikleri, sosyal çevre, kişinin kendinde oluşan özgüven sorunları kişileri operasyona götüren nedenler arasında gösterilebilir. Bu sebeple de burunları ile ilgili sorunları ertelemek istememeleri gayet anlaşılır bir durum haline gelir. Böylece kendilerini hem özel hem de iş hayatlarında daha özgüvenli ve mutlu hissederler.

Burundaki estetik problemler kişilerin psikolojisini de direkt olarak etkilediğinden cerrahi müdahaleye yaklaşım daha olumlu yönde olabilmektedir. Genellikle estetik, güzellik ve bakım denildiğinde akla ilk kadınlar geliyorken, artık günümüzde erkeklerin de bu konuda titiz ve özenli davranması dikkat çekiyor. Bu duruma bağlı olarak erkek hastaların burun ameliyatı yaptırma oranlarının kadın hastalara oldukça yaklaştığı da gözlemlenmektedir.

Estetik cerrahi insan bedenindeki biçimsel problemleri değiştirmek için uygulanan bir bilim dalıdır. Estetik cerrahinin bir dalı olan rinoplasti ameliyatları da; tıbbın en önemli ayağını oluşturur. Kolay ve acısız yöntemler, yeni teknikler, kısa süreli iyileşme, güzel ve doğal duran sonuçlar sebebiyle burun ameliyatı önemli bir yer tutmaktadır.

Estetik burun ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmeli

Hemen Arayın

Detaylı bilgi ya da fiyat almak için bizimle iletişime geçin. Ekibimiz 24 saat içinde kesin fiyat bilgisi verecektir.

  • +90 541 2129810

Sign up to our Newsletter

    (We do not share your data with anybody, and only use it for its intended purpose)