Uygulamalarımız

.

Kliniğimizde rinoplasti dışında sunduğumuz hizmetleri 4 başlık altında inceleyebiliriz.

Detaylı bilgi ya da fiyat almak için bizimle iletişime geçin. Ekibimiz 24 saat içinde kesin fiyat bilgisi verecektir.

Kulak Estetiği

Kulak cerrahisi veya otoplasti, büyük veya kepçe kulakların boyutunu azaltır.

Op. Dr. Ümit Hardal ve uzman ekibi, mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için hastaları otoplasti sürecinin her adımında yönlendirmektedir.

Kulak Cerrahisi Nedir?

Otoplasti olarak da bilinen kulak cerrahisi, kulağın şeklini, konumunu veya oranını iyileştirebilir. Doğumda gelen veya gelişim ile belirginleşen kulak yapısında bir kusur, otoplasti ile düzeltilebilir. Bu prosedür aynı zamanda yaralanmadan kaynaklanan şekilsiz kulakları da tedavi edebilir.

Otoplasti sizin için uygun mu?

Otoplasti, iyi derecede sağlığa sahip, aktif hastalığı veya önceden ciddi bir tıbbi durumu olmayan ve ameliyatın sonuçları için gerçekçi beklentileri olan hastalar için en iyisidir. Genel olarak, otoplasti, kulakların erişkin boyutlarına ulaştıktan (veya neredeyse ulaştığı) sonra herhangi bir yaşta yapılabilir.

Otoplasti, kulaklara ve yüzlere denge ve orantı sağlarken daha doğal bir şekil oluşturur. Küçük deformitelerin bile düzeltilmesi, görünüm ve insanların özgüveni açısından önemli olabilmektedir. Çıkıntılı veya şekilsiz kulaklar sizi veya çocuğunuzu rahatsız ediyorsa, plastik cerrahiyi düşünebilirsiniz.

Prosedür Hakkında

Otoplasti, kulakları başa doğru daha yakın olarak ayarlar ve kulakları çekmek ve çıkıntıyı azaltmak için kıkırdakın kalıplanmasını, şekillendirilmesini veya çıkarılmasını içerebilir. Bu prosedür işitme duyunuzu etkilemeyecektir. Operasyon, işitme gerçekleşen orta kulak veya iç kulağı değil sadece dış kulak alanını kapsar. Operasyon sonrası insizyonlar ve ortaya çıkan yara izleri, kulağın arkasına görünmeyecek şekilde iyice gizlenir.

Çene Estetiği

Çene cerrahisi ya da mentoplasti, çene kemiği üzerine eklenen bir implantla güçlendirilmesiyle ya da çene kemiği üzerinde küçültme ameliyatı ile çenenin şekillendirmesi için uygulanan cerrahi bir prosedürdür. Plastik cerrahi ve diğer ameliyatsız prosedürler ise, genellikle yüzün oranlarını iyileştirmek ve kişinin kendine güvenini arttırmaya yardımcı olmak için alt çene çizgisi ve çene bölgesinde gerçekleştirilebilir.

Bu tip müdahaleler, yüz özelliklerinin uyumunu iyileştirmek ve çene & yanak & alın dengesini iyileştirmek için yetkin cerrahlar tarafından sıklıkla önerilebilmektedir. Bazen çene kemiğinin kendisi bir mentoplasti veya genioplasti adı verilen bir operasyonda ileriye doğru hareket ettirilebilir.

Alternatif olarak, şekillendirilmiş silikon implantlar çene için daha fazla yansıtma sağlamak için kullanılabilir. Tersine, aşırı derecede çıkıntı yapan bir çenede çene kemiği üzerinde küçültme yapılabilir.

Estetik görünümün iyileştirilmesi amacının yanı sıra çiğneme dinamiklerinin düzeltilmesi veya alt-üst dişlerin birbirine üzerine oturmasında problemlerin giderilebilmesi için, üst ve alt çenede uygulanacak operasyon tavsiye edilebilir. Isırma ve çiğneme problemlrinin ötesinde günümüzde, daha iyi bir yüz oranına ulaşmak için, burun estetiği olan bir hastaya çene ameliyatı veya prosedürlerini tavsiye edebilir. Çenenin büyüklüğü ve görünümü, burnun algılanan boyutu üzerinde etkisi olabilir.

Ayrıca, teknolojideki son gelişmeler ve tüm seçenekler doğrultusunda, çene alanının güçlendirilmesini veya görünümünü değiştirmesini sağlamak için alternatif olarak jel dolgu malzemesinin kısa süreli çözümler için kullanımını önerebilir.

Çene Estetiği Sizin İçin Doğru mu?

Çene estetiği; basık çene, çene kayması veya çene büyüklüğünü düzeltebilir. Çenenizin konumu, şekli veya çevresi ile ilgileniyorsanız, çene cerrahisi sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Çene estetiği yaygın olarak uygulanan bir plastik cerrahi işlemdir. Genioplasti, herhangi bir sağlık sorunu olmayan, aktif hastalığı olmayan veya önceden ciddi bir tıbbi durumu olmayan hastalar için uygulanabilir. Genioplasti küçük veya basık bir çeneye sahip hastalar için etkili olabilir. Diğer yüz özelliklerine oranla çok küçük görünen bir çene, burnun aşırı uzun görünmesine neden olabilir. Doktorlar genellikle daha genç bir hastanın özelliklerini dengelemek için çene implantları kullanabilirler veya yetişkin hastalarda başka bir estetik prosedürle birlikte genioplasti kullanabilirler.

Sinüs Cerrahisi

Bilgisayarlı tomografi taramaları “kalıcı hastalık” gösteren hastalar sinüs cerrahisi yöntemini kullanabilirler. Tıbbi tedaviye cevap vermeyen hastalar ameliyat gerektirmez. Sinüs cerrahisine başvurmadan önce hastaların tüm medikal ve ilaç tedavilerini denediklerinden emin olunması gerekmektedir. Tüm tedavi yöntemlerinden sonra eğer hala kronik sinüs hastalığı olduğuna dair kanıtlar varsa veya sinüslerin tıkanıklığı devam ediyorsa ameliyat önerilir.

Sinüs Cerrahisi Ne Zaman Önerilir?

Sinüs cerrahisinin başvurma koşulları şunlardır:

  • Agresif tıbbi tedaviden sonra bile kronik sinüzit kanıtı
  • Fungal bir enfeksiyonun neden olduğu sinüs hastalığı
  • Burun veya sinüs polipler
  • Burun veya sinüslerin yapısal anormallikleri
  • Kemiğe yayılan sinüs enfeksiyonu
  • Sinüs kanseri
  • HIV ile kronik sinüzit

Sinüs Cerrahisi Türleri

Kronik sinüzit hastaları için en sık uygulanan cerrahi prosedür endoskopik sinüs cerrahisidir. Sinüslerde kullanılan ameliyatlar:

1. Fonksiyonel Endoskopik Cerrahi: Bu cerrahi prosedürde burun ve sinüslere doğrudan bakmak için endoskop adı verilen ışıklı bir tüp kullanır. Bir endoskopi sırasında, cerrah dokuları çıkarılabilir, sinüsler temizlenebilir ve drenaj için sinüs açıklıklarını genişletilebilir.

2. Balon Sinuplasti: Bu cerrahi prosedürde, sinüs içine şişirilebilir balonlu bir kateter yerleştirilir ve daha sonra sinüs açıklıklarını genişletmek için balon şişirilme suretiyle işlem gerçekleştirilir.

3. Açık Sinüs Cerrahisi: Kompleks bazı kronik sinüzit vakalarında, doğrudan sinüs üzerinde bir operasyon yapılabilir. Böylece direk olarak hastalıklı doku çıkarılabilir ve sinüs yeniden yapılandırılabilir.

Sinüs Cerrahisi Artıları ve Eksileri

Sinüs cerrahisinin en büyük artısı, genellikle işe yarıyor olmasıdır. İyileşmenin tamamlanması birkaç ay sürebilir ve bu süre zarfında ameliyat sonrası bakım çok önemlidir. Çalışmalar, sinüs cerrahisinin yüzde 85 ila 90 oranında etkili olduğunu göstermektedir. Endoskopik operasyonun az sayıda komplikasyona sahip olması ve iyileşme sırasında hastanın çok az acı hissetmesi bu operasyonun artılarındandır.

Operasyonun eksi yönü ise, operasyon sonraı bakımın en az cerrai prosedürün kendisi kadar önemli olmasıdır. Hastalar endoskopik incelemeler ve temizlik için kontrollerine gelmelerigerekmektedir. Hastaların, sadece sinüs cerrahisinin, kronik sinüzit tedavisi için tek başıına yeterli olmadığını bilmelidir. Ameliyat sonrası bakım da iyileşme sürecinin doğrudan etkileyen bir süreçtir. Sinüs cerrahisi için en iyi sonuçlar, siz ve KBB cerrahınızın ameliyattan önce ve sonra sürekli iletişim içerisinde kalarak, birlikte çalıştıklarında gerçekleşir.

Dolgu

Yaşlandıkça, hücrelerdeki doğal kolajen ve elastin azalır, çünkü hücreler daha genç bileşenlerini üretme yeteneklerini kaybeder. Cilt kurumaya, incelmeye ve kendini daha az düzeltmeye başlar. Doğduğumuzda, vücudumuzda bol miktarda hiyalüronik asit (HA) vardır, ancak yaşlandıkça, HA giderek azalır, cildi daha az destekler ve böylece çizgiler ve kırışıklıklar ortaya çıkar. Dermal dolgu, ince bir hacim ekleyerek hedeflenen kıvrımları ve kırışıklıkları pürüzsüzleştirerek, kişinin görünüşüne göre bir fark yaratabilir.

Kırışıklıkların dermal dolgu maddeleri ile tedavisi genellikle bu doğal olarak oluşan ürünü (HA) küçük bir iğne ile enjekte etmeyi içerir. Tedavinin uzun sürmemesi nedeniyle oluşacak rahatsızlıkminimaldir. Dermal dolgu ile yapılan tedavilerin estetik sonuçları tedaviden hemen sonra görülür. Kırışıklıkların dermal dolgu maddesi ile tedavisi hızlıdır ve iz bırakmaz.

Yüz dolgu maddeleri geniş bir hasta grubunda kullanılabilir ve öncelikle cilt gençleştirme; çizgilerin ve kırışıklıkların azaltılmasında kullanılır. Yüze yapı ve hacim eklemek isteyen hastalar için de uygulanabilir.

Kırışık Azaltma

Botulinum toksini, çizgiler ve kırışıklıklara neden olan yüz kaslarını geçici olarak rahatlatmak için kullanılan doğal, saflaştırılmış bir proteindir. Ayrıca aşırı terleme gibi tıbbi durumları tedavi etmek için de kullanılabilir. Uygulamadan hemen sonra hafif bir morarma ve şişlik ile karşılaşabileceğinize dikkat etmek önemlidir. Kırışıklık için uygulanan enjeksiyonlarının uzun süreli yan etkileri yoktur, bu da hastaların işlemden sonra her zamanki günlük aktivitelerine devam edebilme imkanı sağlar.

Bu tedavi, geniş bir hasta grubunda kullanılabilir. Öncelikle cilt gençleştirme ve kırışıklıkların azaltılması için kullanılır. Kaş çatlakları ve göz çevresi için uygulanabilir. Hasarlı sinirler veya kas şikayetleri gibi tıbbi rahatsızlıkları olanlar, herhangi bir komplikasyondan kaçınmak için bu bilgileri konsültasyon sırasında açıklamalıdır. Ayrıca hamileler veya emzirenler için tedavi önerilmez. Enjeksiyonun bebeğe veya anneye zararlı olduğunu gösteren hiçbir klinik çalışma olmasa da, tıp uzmanları bu koşullar altında tedavi görmeye karşı tavsiyede bulunurlar.